Blog

Dec 28

Krīze kā ekonomikas “reboot” (nevis kosmētiskais remonts)

Kārtējais ārkārtīgi trāpīgais NYTimes vadošā globalizācijas komentētāja un "The World is Flat" autora Tomasa Fridmana (Thomas Friedman) raksts "Time to reboot America". Tikai viens citāts: 

…. we’ve fallen into a trend of diverting and rewarding the best of our collective I.Q. to people doing financial engineering rather than real engineering. These rocket scientists and engineers were designing complex financial instruments to make money out of money — rather than designing cars, phones, computers, teaching tools, Internet programs and medical equipment that could improve the lives and productivity of millions."

Lai arī stāsts ir par Ameriku un globālo ekonomiku, vēl jo lielākā mērā to var attiecināt uz Latvijas situāciju. 

Arī pie mums ekonomikas stagnācijas un sekojošās krīzes laiks varētu būt iespēja daudz straujāk virzīties no īstermiņa kombināciju ekonomikas ("privatizēt un nemākulīgi izsaimniekot" 90tajos, "uzsēsties uz Eiropas naudas" pēdējos piecus gadus, "nopirkt un ātri pārdot" visu laiku) uz ekonomiku, kur daudz lielākas uzņēmumu daļas biznesa modeļi ir balstīti uz pievienotās vērtības radīšanu (dizainēšanu) gala lietotājam un nemitīgu piedāvājuma attītību. 

Vairāk nekā jebkad agrāk tuvākajos gados mēs visi (pircēji!) produktos un pakalpojumos meklēsim vērtību, racionālu (cena, papildus piedāvājumi, saistītie pakalpojumi u.t.t ) vai irracionālu (dizains, estētika, izklaides vērtība). Izvēles kļūs daudz apzinātākas, mēs daudz vairāk uzmanības pievērsīsim saviem pirkumu lēmumiem un vairāk nekā jebkad agrāk būsim gatavi apskatīt alternatīvas savām līdzšinējām izvēlēm, saviem pirkumu ieradumiem. Mēs kļūsim prasīgāk pircēji. 

Tieši tāpēc šī ir ne tikai finanšu un nekustamo īpašumu krīze, bet arī daudz plašāks ekonomikas "restart", kura rezultātā sistēmā tikts ielādēta jauna, uzlabota operāciju sistēma – prasīgāks, zinošāks pircējs.

  • pieZZīmes

    Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Digitālais laikmets
  • Kategorijas

  • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers