Blog

Dec 14

Digitālā kontrole vs. blogosfēra (@ Zviedrija, 2008!)

 "Blogosphere never sleeps and rarely goes on vacation" :) 

20 minūšu dokumentālā filma par Zviedrijas blogeru reakciju pret likumu, kuru no 2009. gada 1. janvāra ievieš Zviedrijas valdība (visticamāk, ne bez specdienestu pirksta), lai kontrolētu interneta saturu – blogus, sociālos tīklus, e-pastus utt. 


Jautājums, protams, nav viennozīmīgs. Bet Zviedrija ir viena no valstīm, kas atrodas digitāla laikmeta pionieru vidū. Daudzās lietās, kas saistās ar digitālo attīstību, uz tās piemēra varam vērot to, "kā būs pie mums" pēc pāris gadiem. Vienlaikus tā, šķiet, ir viena no demokrātiskākajām un "caurspīdīgākajām" valstīm, kas šajā gadījumā mazliet samazina bažas par šāda likuma ieviešanu tieši tur. 

Bet tā kā tā ne tikai fiziski atrodas ļoti tuvu mums, bet arī tās ietekme uz Latviju pieaug un pieaugs ļoti strauji (jo īpaši saistībā ar LV valdības manevriem pilnīgā iekšējā tumsā un aizdevumu, kurš visticamāk būs tieši no Zviedrijas) ir vērts pievērst pastiprinātu uzmanību faktam, ka šādas likums stāsies spēkā un varbūt arī mazliet mācīties no zviedru blogeru reakcijas. 

Jo ātrāk vai vēlāk mūsu ozoli ("čem boļše v armii dubov, tem krepče naša oborona", kas šajā gadījumā attiecināms uz vairākām šībrīža valsts vadības augstākā līmeņu publiskajām figūrām) noteikti saņemsies uz kautko līdzīgu. Ja jau nav saņēmušies. 

Tas, kas mani patiesi priecē – interneta žurnālu (blogu) un visa veida digitālo kanālu ietekme uz sabiedrību, sociālajiem un politiskajiem procesiem turpina strauji pieaugt. Tādējādi palielinot decentralizāciju, veicinot viedokļu dažādību un sabiedrisko aktivitāti, rosinot arvien plašāka loka radošo pašizpausmi.

Spēles noteikumi mainās. Un ne tikai Zviedrijā. Slaktera keiss, manuprāt, ir arī vēl viens pierādījums, ka arī Latvijā digitālo mediju loma pieaug daudz straujāk, nekā daudziem šķiet – gan ziņas parādīšanās, gan komentāri, remiksi utt. Un arvien vairāk šķiet, ka tas patiešām var būt sākums tās ēras beigām, kurā dominēja totāla nekopetence un akla paklausība saimniekiem. Un šajā procesā tieši digitālajiem medijiem būs daudz lielāka loma, nekā klasiskajiem masu medijiem.  

Skatieties, vērtējiet un domājiet. Un pārsūtiet tālāk, ja filmā redzamais šķiet apdomāšanas vai uzmanības vērts.

 • http://girts.blogspot.com Ģirts

  Droši,oranžais portāls jau noteikti “apmainas” ar informāciju.

 • http://girts.blogspot.com Ģirts

  Droši,oranžais portāls jau noteikti “apmainas” ar informāciju.

 • http://bytec.vitanet.lv Bytec

  Nu traki! Vai Latvijai vispār ir kāds Internet kanāls uz ārzemēm, kas NEiet cauri Zviedrijai? Manuprāt, nav.
  Ar šādu likumu Zviedrija piekļūst Globālai informācijai nevis tikai savai Zviedru informācijai!

 • pieZZīmes

  Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Digitālais laikmets
 • Kategorijas

 • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers