Blog

Feb 11

Nobela prēmijas laureāts Paul Krugman par ekonomiskās recesijas cēloņiem un iespējamajiem risinājumiem

Šodien Harvard Business Review blogu sadaļā publicējis sarunu ar šī gada Nobela prēmijas laureātu ekonomikā Paul Krugman, kā arī saites uz vairākiem interesantiem materiāliem. 

Pirmkārt, ierakstā ir apskatāmas četras īsas, koncentrētas (1-2 minūšu) video intervijas.

  1. Kāpēc stimulu pakai jābūt lielākai, ja tā nostrādās? 
  2. Kurš ir vainīgs? 
  3. Kādu atzīmi pie viņa, Princeton University profesora, būtu saņēmis ASV Valsts Kases sekretārs (US Treasury Secretar) Henrijs Paulsons
  4. "Krugmana plāns"
Visus video pievienoju šī ieraksta beigās. 

Krugman_Book
Otrkārt, Krugmans viesojas HBR redakcijā saistībā ar viņa jaunākās, 2008. gada nogalē iznākušās grāmatas "The Return of Depression Economics and the Crisis of 2008" iznākšanu.

Grāmatu pirms 3 nedēļām saņēmu no Amazon, esmu pieveicis jau 6 no 10 nodaļām (ieskaitot pēdējo :), nenoturējos iepazīties ar receptēm, pirms ķerties pie vēstures) un jau vairākiem paziņām un kolēģiem esmu devis solījumu izveidot īsu prezentāciju, ko centīšos padarīt pieejamu arī šajā blogā. (subscribe!)

Krugmans, kā jau lieklākā daļa NYTimes komentētāju ir lielisks stāstnieks, tāpēc grāmata ir aizraujoša lasāmviela, ar minimālu svešvārdu daudzumu un, pretēji tās nosaukumam, nemaz nav depresīva. 

Drīzāk otrādi, tā parāda dažādus ceļus un iespējas. Jo patiesībā ir dažādu valstu iepriekšējo ekonomiskās recesijas situāciju cēloņu un risinājumu īsa un lakoniska analīze (Meksika, Argentīna, Japāna, Taizeme, Amerika), kā arī dažādu institūciju rīcība un loma krīžu laikā (WMF, "hedge funds", leģendārais "Long Term Capital Management", kura stāsts daudz detalizētāk aprakstīts tik populārajā un pamācošajā grāmatā "When Genius Failed"; Grīnspana politika). 

Treškārt, līdz 13. martam blogā ir bez maksas ir pieejams arī Krugmana raksts "Kāpēc valsts nav firma?" ("Why country is not company") no 1996. gada Harvard Business Review. 

Tas, šķiet, bija manas MBA programmas "Globālās ekonomikas" kursa obligātās lasāmvielas sarakstā Brandeis Starptautiskās Biznesa skolas (Brandeis International Business School) pirmā kursa pirmajās nedēļās, 2003. gada rudenī, un tika karsti diskutēts klasē. Šķiet, tas bija par atšķirībām un atšķirīgām kvalitātēm, kas nepieciešamas valsts vadīšanā un firmas vadīšanā, kā arī par to, ko nozīmē nodarboties ar ekonomiku kā ar pamatdisciplīnu. Diskusijas bija jo īpaši karstas, jo šis bija ievadkurss, kurā kopā ar mums, MBA studentiem, bija arī topošie ekonomikas un finanšu eksperti, kas mācījās paralēlajās plūsmās. Nu jau nu jau daudz kas no šī raksta piemirsies, ir iemesls kādā brīdī pārlasīt. 

p.s. interesentiem (un tiem, kam ir kāda stunda brīva laika) ir iespēja atgriezties pie garākas videointervijas, kurā, apmēram gadu pirms recesijas sākuma, Krugmans stundu garā lekcijā Google darbiniekiem skaidro to, kāpēc šī krīze ir neizbēgama, ja ASV valdība nemainīs savu politiku. Un lielā mērā – paredz ļoti daudzas no norisēm, kas jau ir notikušas. 

Bet tagad video epizodes no HBR: 

1) "Why the stimulus package needs to be bigger if it's going to work"

2) Who's to blame?

3) What grade would Professor Krugman give Henry Paulson?

4) "The Krugman Plan"

  • pieZZīmes

    Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Sociālās platformas・Digitālais laikmets
  • Kategorijas

  • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers