Blog

Mar 28

Volstrīta tundras vidū. Islandes stāsts.

Iceland-0904-01

"A nation of extremely well-to-do, well-educated, 
historically rational human beings who had organized themselves to commit 
one of the single greatest acts of madness in financial history."

Ne mazāk kā divu aizraujošu biznesa grāmatu "The New New Thing" (par vienu no Silīcija Ielejas veiksmīgākajiem uzņēmējiem – Silicon Graphics, Netscape on Healthron dibinātāju un pirmo uzņēmēju, kas veicis trīs $1bn IPOs) un "Liars Poker" (kurā viņš apraksta savu pieredzi Volstrītas investīciju bankā Salomon Brothers) autors Maikls Luiss (Michael Lewis) tikko publicējis garu, aizraujošu, atziņām bagātu un ārkārtīgi pamācošu eseju par Islandes ekonomiskā sabrukuma cēloņiem. 

15 lappušu stāsts, par to kā un kāpēc valsts, kura vēl pirms pusgada bija ANO valstu attīstības indeksa pirmajā pozīcijā, dažu mēnešu laikā nonāca pilnīga finanšu sistēmas sabrukuma situācijā. Par viltus bagātību. Par pārmērību kultūras bīstamību. Par profesionalitāti (gan valdībā, kur veterinārārsts vada finanšu ministriju un dzejnieks – valsts banku; gan finanšu profesijās). Par ilūziju, ka tu vari pamest savu profesiju un dažu mēnešu laikā kļūt par finansistu. Vai par jebkuras citas profesijas profesionāli. Par vien-dienas veiksmes īslaicīgumu. 

Un par to, ka ne tikai katram no mums, bet arī katrai valstij ir jāzina savas stiprās puses, jākopj un jāatīsta tās, vai jāmeklē un jāatīsta jaunas, bet balstoties uz esošajām:

"An entire nation 
without immediate experience or even distant memory of high finance 
had gazed upon the example of Wall Street and said, “We can do that.” 
For a brief moment it appeared that they could.  

Lasot stāstu par par to, kā neprofesionāļi – studenti, zvejnieki u.t.t. – sajutuši naudas garšu pame savas profesijas, kurās viņi bija gadiem skoloti un skolojušies, ar minimālu apmācību vai pat bez tās metās finanšu spēlēs ar milzīgu ilūziju, ka viņi nu varēs konkurēt globālajos finanšu tirgos – nāca prātā Michaly Csikszentmihalyi prezentācija TED konferencē, kurā, runājot par profesionalitāti un kreativitāti, viņš saka sekojošo:

" ….  you can't be creating anythting 
with less than ten years of technical knowledge, immersion in a particular field. 
Whether it is mathematics or music it takes that long 
to be able to begin to change something in a way 
that it is better that it was there before."     
 • vt

  Lieliski. Lieliski. Ja tā padomā… :D: astoņi gadi aiz muguras. Tad vēl divi “jānolauž”.

 • http://notesjokes.blogspot.com Jeremy

  Briljants raksts, kuru vajdzētu izlasīt tik daudziem, bet ko izlasīs tik maz.

 • AR

  Man atkal vizuali rodas lidziba (protams mazakos apjomos) bet ar LV un to ko izdarija SWE bankas ar mums. Katrs var situaciju interpretet pa savejam bet domaju ari musu GDP un finansu investiciju plusma izdarija to pashu. Savukart, Islandieshu uznjemeji reinvestejas musu platuma grados Zaljais punkts, Laima, Uzvara utt..

 • pieZZīmes

  Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Sociālās platformas・Digitālais laikmets
 • Kategorijas

 • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers