Blog

Sep 20

ZTIM izglītība – viens no valsts konkurētspējas stūrakmeņiem


Mathematics
photo via: 
http://www.flickr.com/photos/daybis/3028788248/sizes/z/


"To be a good citizen you need a working knowledge of science, mathematics and engineering. Not in detail, but working knowledge. Its driving economic development in 21st century and to be a good citizen you have to have this capability"

STEM. Science, Technology, Engineering and Mathematics. Vai ZTIM, ja izmantot šo vārdu tiešo tulkojumu uz latviešu valodu. Šis, iespējams, būs viens no akronīmiem, ko tuvāko gadu laikā laiku pa laikam sastapsim angliski vēstošajos globālajos medijos. 

Pagājušnedēļ ASV ar prezidenta atbalstu pieteikta programma "Change the Equation", kuras mērķis ir veicināt vienu no valsts konkurētspējai nozīmīgiem aspektiem. Vairāk nekā 100 globāli atzītu korporāciju alianse (Intel, Xerox, Google, Facebook u.t.t.) sola rīkoties, lai veicinātu skolēnu interesi par zinātni, tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku, kā arī lai nodrošinātu strauju izglītības kvalitātes izaugsmi šajās tēmās. 

Rīkoties, jo ASV atrodas pārāk zemu savā konkurētspējā šajās tēmās – ārpus labāko divdesmitnieka vairākos no reitingiem un ASV ekonomikai laikā līdz 2018. gadam būs nepieciešamas vēl apmēram 8'000'000 darbavietas ar ZTIM saistītajās kompetencēs. Nemainot situāciju, šīs paaudzes vietējie speciālisti vairs nebūs konkurētspējīgi (saskaņā ar plašāku pētījumu, kas veikts Džordžtaunas universitātē).

Programmas būtību – motivāciju, nozīmīgumu valstij, mērķus un pamatprincipus – apkopo neliela tās vadītāja, bijušā Intel izpilddirektora, pēc tam arī padomes priekšsēdētāja un prezidenta Kraiga Barreta uzruna pirmajā video.  

Otrs pievienotais video - ASV prezidenta runa programmu piesako – parāda kā šī tēma tika politiski iepakota un pasniegta plašākai auditorijai, arī uzsverot tās nozīmīgumu ASV konkurētspējas uzturēšanā. 

Abos video nomainot valsts nosaukumu ar "Latvija" iegūstam ļoti labu pamatu pārdomām arī par mūsu valsts konkurētspēju un iespējams arī vēl vienu rosinājumu sarunai par iespējām un veidiem, kā varam attīstīt un uzturēt spēkā šīs kompetences arī Latvijā. Ne tikai attiecībā uz ZTIM, bet arī citām nozarēm, kurās mums varētu būt cerības sasniegt vai saglabāt konkurētspēju pasaulē. Lai to paveiktu, ne vienmēr ir nepieciešams 100 korporāciju atbalsts. 

Pieteikuma runa: 

  • pieZZīmes

    Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Digitālais laikmets
  • Kategorijas

  • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers