Blog

Sep 10

Experience Virgin America: interaktīvā video (televīzijas) iespējas vs. klasiskais TV klips

Lai lineārā televīzija un ar to saistītais, klasiskais video (filma, t.sk. reklāmfilma) ir un vienmēr būs nozīmīga daudzu komunikāciju kampaņu sastāvdaļa, līdz ar video piegādes iespēju eksponenciālu pieaugumu un interaktīvās televīzijas iespēju paplašināšanos, ir neizbēgama gan TV lomas maiņa integrētajās kampaņās, gan jaunu video formātu un TV/video izmantošanas veidu attīstība

Kārtējais (ne pirmais, ne pēdējais) apliecinājums tam ir jaunākais Virigin America projekts, kurā visi vienkāršas interaktīvā video iespējas sastītas ar ārkārtīgi kvalitatīvu izpildījumu visos realizācijas aspektos.

VirginAmericaWeb-28

Lai apskatītu projekta galveno stāstu un izmēģinātu interaktīvās iespējas, jāiet uz Experience Virgin America, jāieslēdz Fullscreen režīms un skaņa, un jābūt gatavam pašam piedalīties.

Jā, pagaidām tā ir weblapa, tomēr šāda vai cita veida interaktīvo iespēju parādīšanās televīzijā šobrīd ir tikai satura, nevis laika vai tehnisko iespēju jautājums. Otro un sekojošās šī video noskatīšanās es veicu nevis uz datora ekrāna, bet uz televizora, kas pieslēgts pie datora kā otrais ekrāns – pēc būtības interaktīvās TV režīmā.

Kopā video ir ne mazāk kā 20 interaktīvie "punkti" – vietas, kurās nepieciešama skatītāja rīcība, lai video turpinātos, kurās iespējams padziļināt skatīšanās pieredzi (gūt vairāk informācijas par video dalībniekiem) vai uzzināt par produkta un pakalpojuma jaunumiem. Šajās vietās varētu būt arī citi sižeta pavērsieni, stāsta attīstības alternatīvu izvēle u.c.

Pievienotajā slaidrādē mierīgāk apskatāmi gan vairāki interaktīvie "punkti", gan video raksturīgākie momenti un galvenās ziņas:

Lai arī Virgin America veikums ir daudz tradicionālāks un "reklāmīgāks" par, piemēram, pirms trijiem gadiem (2009) Cannes Lions TV Grand Prix ieguvušo inteaktīvā video meistardarbu Philips "Caurosel" vai pārsteidzoši vienkāršo un inovatīvo interaktīvās TV pielietojumu Burger King "Whoperlust" (CP+B) kampaņā, tomēr potenciālo reklāmdevēju konservatīvākajai daļai tieši šī pieeja var skaidrāk parādīt iespējamos ieguvumus no interaktīvu video risinājumu izveides: intuitīvs un vienkāršs (pat pārāk vienkāršs) veids, kā izskaidrot produkta vai pakalpojuma priekšrocības, nesabojājot kopējo stāstu ar lielāko skatītāju daļu īpaši neinteresējošu racionālo informāciju. Tie skatītāji, kam ir interese, iedziļināsies; pārējie varēs vērot stāstu bez nevajadzīgām detaļām.

Atšķirībā no tik daudziem citiem projektiem, Virgin America dod mums iespēju salīdzināt šo darbu ar klasisku TV klipu un izvērtēt dažādu instrumentu lomu šajā kampaņā. 

Kampaņas 45 sekunžu klips "parastajai" televīzijai:

Atrauti no interaktīvās pieredzes, tas rādās esam vienkārši kārtējais kvalitatīvais klips, kurā ieguldīts milzīgs budžets un kurš labi, lai arī skatītāju lielākajai daļai ne pārāk saprotami, nodod zīmola kopējo vēstījumu. Tam ir labas cerības būt ievērotam, tiesa gan daudzās racionālās ziņas par pakalpojuma jaunumiem pirmo pāris noskatīšanos laikā, visticamāk, pazibēs nepamanītas neskatoties uz 45 sekunžu formātu. 

Šādā formātā klips nekalpo kā aktīvs rosinājums izmēģināt un pieredzēt (to experience) interaktīvo stāstu virtuālajā vidē – klipā nav iekļautas nekādas norādes uz interaktīvā stāsta vai plašākas stāsta versijas pieejamību citos, televīzijai neraksturīgos formātos, bet web adrese pazib tikai pēdējā kadrā. Tomēr Virgin America noteikti ir plašas iespējas, kā nodot ziņu par interaktīvo stāstu saviem klientiem un sekotājiem un rosināt viņus dalīties ar savu pieredzi.

Savukārt tad, kad esi pamēģinājis stāsta interaktīvo versiju, TV klips var gan kalpot par atgādinājumu un palīdzēt nostiprināt pieredzi, gan piešķirt tavai pieredzei sociālu nozīmību, gan padarīt kampaņas ietekmi ilgāku. Atkarībā no stratēģijas tie visi var būt ne mazāk svarīgi mērķi. 

Jebkurā gadījumā jautājums par daudz precīzāku, fokusētāku klasiskā TV klipa (un visu izmantoto elementu!) lomas noteikšanu kampaņas kopējā arhitektūrā, par dažādu mediju un digitālo platformu lomu sadalījumu starp-mediju stāsta veidošanā atbilstoši to iespējām un dabiskajai lomai patērētāju dzīvē, kļūst arvien svarīgāks efektīvu kampaņu radīšanā.

Klasiskais TV klips vairs nevar un nevarēs būt risinājums visiem uzdevumiem – vienlaikus gan pārsteigt, gan atraktīvi izstāstīt stāstu, gan sniegt racionālu informāciju par produktu un tā iegādes iespējām. Un pēdējo, visbiežāk, TV skatītāji nemaz negaida no TV klipa. Tam ir citi, daudz efektīvāki, instrumenti. 

—-

P.s. Interesentiem un komunikāciju profesionāļiem varētu būt interesants arī kampaņas radītāju stāsts par to, kādi bija šī projekta uzdevumi un kā noritēja tā realizācija.

 —- 

Daži saistītie raksti, ieraksti un pieZZīmes šajā blogā:

Latvijas reklāmas nozares gaismas pils (2001-2010) (5/09/2012)

Think TV 2020. Par televīzijas nākotni un par komunikāciju šodienu (2012)

"Bye, bye TV?" Vēl ne! (01/2012)

TV lūgšanas digitālajā laikmetā, jeb televīzijas īstā seja (2010)

Divvirzienu komunikācijas laikmets: no pasīvas vērošanas uz aktīvu līdzdalību (2009)

 

  • pieZZīmes

    Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Digitālais laikmets
  • Kategorijas

  • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers