Blog

Dec 16

Polaroid stāsts (1937 – 2008 (2012)) un personiski-topogrāfiska atkāpe

 

Polaroid_100

 

Pēdējos mēnešus, bateriju uzlādēšanas un jaunu azimutu meklēšanas ietvaros, brīžos kad lasīšanas, interneta vai darba pie projektiem un prezentācijām ir par daudz, esmu pasācis meklēt un ik pārdienu noskatīties kādu garāku lekcijas video. Veltīt stundu vai pusotru sistemātiskākām un padziļinātām stāstam par kādu tēmu vai par kādu jauniznākušu grāmatu. 

Daudzās konferenču īs-runas, kā arī TED populārzinātnisko stāstniecības un uzstāšanās performanču sprinti lielākoties ir (tikai) laba prāta kutināšana, jo 15-20 minūtes var atraktīvi izstāstīt vienu vai pāris idejas, radīt interesi par tām, norādīt uz avotiem un pavedieniem tālākai izpētei, bet ne iedziļināties tēmā. 

Pagājušajās brīvdienās noskatījos stundu garu lekciju Google darbiniekiem par Polaroid vēsturi no 1937. gada līdz šodienai, kurā tikko iznākušas grāmatas "Instant. The Story of Polaroid" un ar to saistītā bloga Polaroidland autors detalizēti iepazīstina ar Polaroid vēsturi.

Stāsts par vienu no spilgtākajiem tehnoloģiju, dizaina un biznesa krustpunktiem divdesmitajā gadsimtā. Daudz interesantu, man iepriekš nezināmu detaļu un saišu ar tā laika kultūru. Gan Polaroid biznesa modelī, gan tieksmē uz izcilību, gan ietekmē uz sava laika kultūru ir vairāk nekā dažas nepārprotamas līdzības ar Apple. Un tā nav sagadīšanās, liek noprast autors. 

Ikvienam, kam ir interese par fotogrāfiju, tehnoloģiju un kultūru pilnīgi noteikti ir vērts pieslēgt savu datoru pie TV un veltīt stundu. Un padalīties ar tiem, kam ir vai varētu būt interese. Vai arī iegādāties grāmatu. 

Bet šī lekcija rosināja nelielu, mazliet personiskāku un tikai attāli saistītu atkāpi – par topogrāfiju, par lietām, kuras nepamanītas ir bijušas mums pavisam līdzās, un par to, cik daudz jaunu iespēju izziņai digitālās tehnoloģijas pavērušas mums pēdējā desmitgadē.

Lekcijas beigās tika pieminēta pēdējā Polaroid materiālu rūpnīca ASV Valthamā (Waltham, Massachustests), kuru nojauca šī gada rudenī

Atrašanās vieta man bija liels pārsteigums, jo tā ir tā pati Waltham, Bostonas priekšpilsēta, kurā ir Brandeis Universitātes un tās starptautiskā biznesa skola un tajā pavadīju divus gadus studējot. 

Polaroid_Waltham_1960

Izrādās, ka rūpnīca bijusi tieši līdzās – mazliet vairāk nekā jūdzi no manas biznesa skolas un no manas mājas. Tikai uz to pusi nekad nesanāca iet kājām, jo tas bija aiz Universitātes pilsētiņas un "tur nekā nebija", bet tai noteikti vairākkārt ir braukts garām, ar velo un ar skolas autobusiem, par to pat nenojaušot.

Un vai katru otro dienu pa South Street pārvietojāmies līdz Main Street krustojumam, kur bija tuvākie veikali un pāris lieliski ķīniešu restorāni. Tur līdzās māju īreja arī vairāki mūsu indiešu grupasbiedri, pie kuriem bija pāris izcilas ballītes. 

Brandeis_Polaroid

Bet, jā toreiz (2003-2005) Google kartes vēl nebija pieejamas. Nebija arī detalizētas Waltham kartes vai ceļveža papīra formātā. Google tad vēl bija tikai meklētājs – internet meklēšanas serviss, kas 2004. gada vasarā piedzīvoja savu IPO, ko detalizēti kādā no finanšu klasēm rudenī. Nebija arī ne youtube un video failus sūtījām e-pastos, ne iespēju skatīties video lekcijas, ne Twittter.

Skype bija tikko radies, tikko nokļuvis uz Forbes vai Fortune vāka, tomēr MIT Cyberconference 2004. gada ziemā paneļdiskusijā tika stādīti priekšā kā jaunie uz daudzsološie uzņēmēji no Ziemeļeiropas, kuriem līdz konkurencei ar AOL un citiem telekomunikāciju un internet saziņas milžiem vēl tāls ceļš ejams. 

Bet, ja pa Main Street doties otrā virzienā (pa labi), cauri Bostonas priekšpilsētām Waltham unWatertown, pēc apmēram pēc mazāk kā 8 jūdzēm nonāksim Kembridžā, pieturā netālu no Harvard Coop grāmatnīcas pie Harvardas universitātes. Tur mūs ikreiz izlaida skolas autobuss, kas vairākas reizes dienā kursēja no universtiātes uz Kembridžu un atpakaļ.

Screen Shot 2012-12-16 at 12.52.32

Saskaņā ar leģendu tieši šajās Harvardas universitātes "kopmītnēs" (šajā ēkā!), mazāk nekā 50 metri no pieturas, tieši šajā laikā, 2004. gada 4. februārī, Marks Cukenbergs izveidoja un "palaida" pirmo Facebook prototipu.

Man tā bija otrā semestra otrā vai trešā nedēļa, mācību slodze vēl nebija sasniegusi maksimumu, trešdienās bija rīta nodarbību bloks. Tātad nepavisam nav izslēgts, ka tajā vai nākošajās dienās pie šī žoga mīņājos pēc kārtējā grāmatnīcu apmeklējuma, gaidot autobusu uz savu universitāti un nemaz nenojaušot, kas tieši šobrīd top aiz šī žoga. 

Pasaule ir mazliet manījusies kopš 2004. gada, tas gan. Arī uz labo pusi. Ne tikai topogrāfiski. 

  • pieZZīmes

    Komunikācija・Stratēģiskā plānošana・Stratēģija・Mārketings・Reklāma・Dizains・Mediji・Digitālais laikmets
  • Kategorijas

  • Saņem ziņu par jaunu ierakstu e-pastā

Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers